Korekta uszu
Korekta uszu to zabieg chirurgiczny wykonywany na małżowinach. Dotyczy najczęściej uszu odstających. Operacyjnie można jednak dokonać także zmiany kształtu, zmniejszenia całej małżowiny lub jej części oraz jej rekonstrukcji. Częstym zabiegiem wykonywanym w tej okolicy jest zeszycie uszkodzonego lub przerwanego płatka po kolczykach.
Wskazania do zabiegu
O uszach odstających, w tak zwanych normach medycznych mówimy, gdy odległość najbardziej oddalonego punktu małżowiny od czaszki przekracza 2 cm. Podstawowym kryterium jest jednak ocena własna pacjenta. Jeśli pacjent uważa, że odstawanie uszu przeszkadza mu, a zmiana ich ustawienia spowoduje znaczną poprawę jego samopoczucia i jest zdecydowany na poniesienie niedogodności związanych z operacją, powinien poddać się zabiegowi. Dotyczy to często dzieci narażonych na niewybredne komentarze ze strony swoich rówieśników.
Najlepszym wiekiem do operacji odstających uszu u dzieci jest 8-12 rok życia. Wielkość uszu w tym okresie tylko nieznacznie różni się od uszu dorosłych, a chrząstki małżowin są bardziej plastyczne i łatwiej ulegają modelowaniu. Musi to być natomiast decyzja dziecka, a nie rodziców.
Jak wygląda operacja?
Operacyjna korekta odstających małżowin usznych przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Polega na częściowym usunięciu skóry z tylnej powierzchni małżowiny usznej, osłabieniu chrząstki, a następnie jej dokładnym wymodelowaniu w celu osiągnięcia pożądanego ustawienia ucha. Zabieg kończy założenie szwów mocujących na chrząstkę oraz skórę. Powstaje mało widoczna blizna linijna na tylnej powierzchni małżowiny.
Postępowanie pooperacyjne
Szwy po zabiegu odstających uszu usuwane są pomiędzy 9 a 11 dobą od zabiegu. Do tego czasu należy odkażać okolicę rany pooperacyjnej i stosować jałowe opatrunki. Niezbędne jest noszenie opaski elastycznej o szerokości pozwalającej objąć całe małżowiny uszne przez okres jednego miesiąca.